Menu

Боротися з банківськими кіберзлочинцями допомагають студенти НТУУ «КПІ»

Про першому конкурсі інноваційних продуктів для ІТ-безпеки банківської сфери «Антикібер» в інтерв'ю «CHIP Україна» розповідає директор з питань інтелектуальної власності Наукового парку «Київська політехніка» Ярослав Кологривов

Бороться с банковскими киберпреступниками помогают студенты НТУУ «КПИ»

 1. Як і в кого виникла ідея проведення конкурсу «Антикібер»? Яку роль виконував в конкурсі Науковий парк «Київська політехніка»?

Ідея проведення конкурсу виникла в 2013 році у керівництва Незалежної асоціації банків України (НАБУ), з якої Науковий парк «Київська політехніка» (Науковий парк) почав співробітництво по ряду проектів, одним з яких є Всеукраїнський фестиваль інноваційних проектів «SikorskyChallenge»(www.startup.kpi.ua), який ми успішно спільно проводимдва роки поспіль і плануємо продовжувати цю традицию.Руководство НАБУ побачило потенціал НТУУ «КПІ» в різних областях, в тому числі в області кібербезпеки. В останні роки питання, пов'язані з подоланням кіберзлочинності у банкірів виходять на передній план, а КПІ і Науковому паркуесть що запропонувати для ефективного вирішення вищеописаних завдань. У якийсь момент керівництво НАБУ висунуло пропозицію опроведении конкурсу «Антикібер», з однієї сторони з метою простимулювати молодих перспективних фахівців запропонувати кардинально нові, на перший погляд фантастичні вирішення існуючих проблем, а з іншого боку - для проведення інформаційної роз'яснювальної кампанії спрямованої на формування думки, що краще витрачати зусилля на «антихакерские» завдання, ніж ризикувати і порушувати закон. Найчастіше така діяльність може приносити навіть більше дивідендів - як фінансових, так і моральних. До речі, всі фіналісти конкурсу отримали вигідні комерційні пропозиції від низки провідних українських та міжнародних банків,які входять в НАБУ. Власне Всеукраїнський конкурс інноваційних продуктів для інформаційної безпеки банківської системи «Антикібер», саме так звучить офіційна назва конкурсу, було вирішено проводити як складову Всеукраїнського фестивалю інноваційних проектів «SikorskyChallenge».

2.  У конкурсі брали участь студенти НТУУ «КПІ». Студенти яких факультетів подали найбільшу кількість проектів? Які основні помилки допускалися при подачі проектів?

Найбільше проектів надійшло від студентів Фізико-технічного інституту університету. Це пояснюється тим, що тематика конкурсу повністю співпадає з напрямками наукових досліджень та освітніми програмами фізтеху.

На конкурс подавалися роботи, які повинні були повністю відповідати за структурою і змістом одній з тем (напрямів) конкурсу, а саме:

а) «Фентезі» (необхідно було запропонувати технології майбутнього - економічно обґрунтоване інноваційне рішення. Як повинен виглядати платіжний термінал майбутнього, банкомат майбутнього, платіжна карта майбутнього та ін. з точки зору ідентифікації користувача (власника картки, власника рахунку, платника тощо) та забезпечення безпечного перерахування грошей).

б) «Оптимізація» (необхідно було винайти можливості здешевлення вже існуючих технологій (чіп технологій, smart-технологій, технології безпечного передавання даних та інші).

в) «Безпека» (потрібно було запропонувати прилади, спрямовані на виявлення несанкціонованих пристроїв (скимингових пристроїв).

3. Хто входив до складу журі? Які проекти найбільше сподобалися членам журі?

Експертне оцінювання проектів здійснювалося наступним чином: на першому етапі журі від КПІ оцінювали проекти на предмет технічної спроможності. До складу цього журі входили наступні фахівці:

1. Мачуцький Євген Андрійович-Голова журі, декан факультету інформаційної безпеки, професор

2. Новіков Олексій Миколайович-проректор НТУУ «КПІ», директор Фізико-технічного інституту, професор

3. Савчук Михайло Миколайович-зав. кафедри математичних методів захисту інформації, професор

4. Архипов Олександр Євгенович - Директор освітнього центру перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців в галузі інформаційної безпеки, професор

5. Луценко Володимир Миколайович - доцент

6.Грайворонский Микола Владленович - доцент

Потім пройшли відбір проекти були передані фахівцям від банківського сектора, які оцінювали їх з точки зору доцільності впровадження та маркетингових перспектив.

До складу журі від НАБУ увійшли:

1 Єременко Володимир Олексійович - координатор Комітету з питань банківської інфраструктури та платіжних систем НАБУ

2 Кузьміна Олена Олександрівна - начальник Управління інформаційної безпеки ПАТ «КредиАгриколь Банк »

3 Даскалу Євген Юрійович - експерт проекту НАБУ, начальник управління безпеки операцій з платіжними картками Служби банківської безпеки ПАТ АБ «Укргазбанк»

4 Довганич Владислав Володимирович - керівник управління інформаційної безпеки ПАТ «Перший Український Міжнародний Банк»

5 Фролов Михайло Юрійович - заступник керівника напрямку «Служба Безпеки» ГО - керівник Департаменту моніторингу у сфері безпеки ІТ ПАТ КБ «Приватбанк»

6 Янішевський Дмитро Олександрович - начальник нправления інформаційної безпеки АТ «ОТП Банк»

7 Самсонюк Тетяна Павлівна - керівник проекту НАБУ «Протидія кіберзлочинності»

8 Калугін Сергій Олександрович - заступник начальника управління безпеки АТ «Родовід Банк»

У фіналі оцінювання десяти проектів виробляли експерти як з боку КПІ, так і з боку НАБУ.

До речі, у фінал конкурсу потрапило 10 проектів. В результаті членами журі були обрані три переможці:

Перше місце зайняв проект Воронкової Єлизавети Сергіївни - «Підвищення надійності аутентифікації за допомогою використання портативного енцефалографа та пристрої для зняття електроміограми з передпліччя»

Друге місце посів проект Тринька Ігоря Ігоровича - «Підвищення рівня захисту введення PIN - коду в банкоматах»

Третє місце посів проект Пампушки Дмитра Івановича - «Захищений спосіб введення інформації в банкомати»

Призовий фонд конкурсу склав 35 000 гривень (1 місце - 20 000 грн. , 2 місце - 10 000 грн. , 3 місце - 5000 грн.)

4. Чи відслідковуєте Ви подальшу долю проектів-переможців? Чи отримав хтось фінансування для виробництва і впровадження рішень?

Безумовно, нам важлива доля наших студентів, оскільки реалізація їх потенціалу є одним з наших найважливіших завдань. Наприклад, нам важливо, щоб кращі студенти, яким комфортно займатися наукою, продовжували розвиватися у наших наукових школах, важливо щоб їх починання були помічені і підтримані. З іншого боку ми зацікавлені, щоб наші випускники були працевлаштовані і отримували високі, що відповідають їх кваліфікації зарплати. Що стосується нашого конкурсу, то я знаю, що всім фіналістам були зроблені привабливі пропозиції з працевлаштування від низки провідних банків, ведуться переговори про можливе запровадження кількох проектів після певної доробки і адаптації під реальні умови.

5.  Планується проведення конкурсу «Антикібер» в 2014 році?

Звичайно, результати проведення конкурсу виправдали всі очікування, у зв'язку з чим було прийнято рішення зробити конкурс щорічним.

Коментар переможця конкурсу Єлизавети Воронкової:

Вирішила спробувати взяти участь у конкурсі зі своєю ідеєю, яка виникла за місяць до оголошення конкурсу. Спочатку вона передбачала створення пристрою для ведення переговорів на поле бойових дій військовослужбовцями. Надалі ідея трансформувалася в пристрій розпізнавання жестів шляхом зчитування миограммы з передпліччя. Воно включає в себе датчик шкірно-гальванічної реакції, акселерометр, гіроскоп і безпосередньо електроди миографа і призначене для аутентифікації отримання грошей в банкоматі.

Після перемоги в конкурсі мене з проектом запросили взяти участь у конкурсі «SikorskyChallenge» на пільгових умовах і я сподіваюся перемогти і тут.

Свій виграш планую вкласти в розвиток даного проекту, так і інших своїх ідей, які є у мене.

Коментар призера конкурсу Дмитра Пампушки:

Дізнався про конкурс від кафедри, відразу зрозумів - «потрібно пробувати». До цього про скімери майже не чув, але мені стало цікаво. Став вивчати можливі атаки і способи протидії. Хотів знайти спосіб захисту, який усував би всі загрози, і одночасно був би максимально простим і дешевим. Так і виникла ідея.

Що дав мені конкурс?

Насамперед, мені було цікаво займатися (придумувати варіанти, проектувати...). Можливо, цей проект навіть зроблю дипломною роботою. Ще участь дало мені впевненість, досвід публічного виступу, навіть підвищило повагу деяких викладачів і розумітися грошовий приз.

На свій виграш і взяв подарунки рідним, зокрема своєму хрещенику, і взяв собі планшет, який дуже допомагає мені у навчанні. Залишок залишив як початок стартового капіталу для наступних проектів (ідеї вже стали з'являтися).

Додатково
|