Menu

«Лабораторія Касперського» проаналізувала, як змінився спам за 2013 рік

Вперше за багато років середньорічна кількість спаму в світовому поштовому трафіку не перевищила 70%. За підсумками 2013 року «Лабораторія Касперського» відзначила зниження частки спаму на 2,5%, і в результаті цей показник становив 69,6%. У той же час в спамі зменшилася кількість легальної реклами товарів і послуг, і зросла кількість спаму та шкідливих повідомлень, а також так званих «сірих» розсилок.

«Лаборатория Касперского» проанализировала, как изменился спам за 2013 год

Згідно з отриманими даними, частка спаму, що розсилається через комп'ютери і сервери, розташовані в Україні, склала 3.00% у 2013. Таким чином, Україна зайняла 11 місце серед країн-джерел спаму в світі.

Тенденція криміналізації спаму добре видно на прикладі популярних повідомлень на тему подорожей і відпочинку. Раніше спам цієї категорії становив 5-10% всього потоку небажаної кореспонденції і повністю складався з різних рекламних пропозицій. У 2013-му ж році комерційна реклама турів, квитків зустрічалася рідко, проте експерти «Лабораторії Касперського» зафіксували велику кількість шкідливих листів, що експлуатують тему туризму. Різні підробки під попередження про заброньований номер у готелі, турі, круїзі або квиток на літак містили вкладення з шкідливими програмами.

Крім цього, були виявлені листи, за допомогою яких шахраї намагалися «відмити» гроші з викрадених банківських карт. У повідомленнях такого роду вони зверталися до співробітників готелів з проханням зняти гроші з картки за нібито заброньоване проживання та посприяти у перекладі певної суми неіснуючого турагенту. Зрозуміло, всі ці кошти у підсумку обманними шляхами опинялися в руках зловмисників.

Ще однією особливістю спаму в минулому році стало помітне збільшення «сірих» списків, мають напівлегальний характер. Особливість цієї категорії спаму полягає в тому, що розсилка здійснюється не з ботнетів, а з власних серверів розповсюджувачів. При цьому в числі одержувачів виявляються не тільки офіційні передплатники, але і не давали своєї згоди користувачі, чиї контакти були отримані, наприклад, з куплених баз адрес. Це явище ставить перед антиспам-індустрією нову задачу фільтрації повідомлень на підставі репутації розповсюджувача.

2013 рік можна сміливо назвати роком суперкоротких спам-листів. Переважна більшість небажаних повідомлень, виявлених «Лабораторією Касперського» за 12 місяців, - а саме 74,5% - «важили» не більше 1 Кб. Подібний «мінімалізм» дозволяє спамерам розсилати найбільше повідомлень з меншими витратами трафіку, а, крім того, можливість створювати унікальні короткі фрази і змінювати їх від листа до листа ускладнює роботу спам-фільтрам.

Нарешті, в 2013 році «Лабораторія Касперського» зазначила очевидне зрушення у пріоритетах фішерів: серед організацій, які зазнали подібним атакам, стало більше тих, чия діяльність безпосередньо не пов'язана з фінансовими даними користувачів. Так, у рейтингу категорій 100 найбільш атакованих організацій за минулий рік зросла частка фішингових атак на соціальні мережі (на 7,6%), пошукові портали (на 1,8%), електронну пошту (в 4 рази). Ця тенденція свідчить про те, що основна монетизація фішингу відбувається за рахунок продажу вкрадених акаунтів користувачів, які в подальшому можуть бути використані для розсилки спаму або шкідливого контенту. Крім того, сьогодні при уніфікації різних сервісів аккаунт користувача від електронної пошти або сторінки в соціальній мережі може так чи інакше бути пов'язаний з його банківськими даними, а це дає зловмисникам шанс отримати вже пряму вигоду.

Додатково

|