Menu

Контролювати можна заборонити: захист дітей в Мережі

Кінець весни. В Україні у школярів починаються довгі канікули. Поки батьки зайняті на роботі, діти надані самі собі більше часу, ніж зазвичай. Багато хто з них частіше бувати не тільки на вулиці, але і в Інтернеті. Однак в Мережі їх підстерігає не менше небезпек. Різні загрози - від банальних вірусів до самого цього шахрайства, не кажучи вже про недитячому контенті, - можуть серйозно нашкодити дитині, а то і всій родині. Напередодні Дня захисту дітей «Лабораторія Касперського» розповідає про небезпеки, які загрожують юним користувачам і способи захисту від них.

 

Контролировать нельзя запретить: защита детей в Сети

В Україні сьогодні існує тенденція «гаджетизации». За даними дослідження «Лабораторії Касперського»*, 3,1 різних електронних девайса з доступом в Мережу і можливістю зберігання великих обсягів інформації в середньому припадає на одну українську сім'ю, а в 10.3% домогосподарств є всі типи гаджетів - ПК, ноутбук, смартфон, планшет. Нерідко у дітей є особисті гаджети. Проконтролювати перебування своїх чад в Мережі батьки можуть далеко не завжди, однак, як з'ясувалося в ході дослідження, більшості це і не треба.

Як з'ясувала «Лабораторія Касперського» в ході аналізу даних хмарного сервісу KSN і модуля «Батьківський контроль» у своїх захисних продуктах, в Інтернеті українських дітей приваблює певний набір потенційно небезпечних ресурсів. На першому місці виявилися соціальні мережі (41,76%), далі йдуть сайти з порнографією і еротикою (13,26%), інтернет-магазини (11,8%), казуальні ігри (6,4%), ресурси з нелегальним ПЗ (5,99%), веб-пошта (5,14%) і чати (4,19%). На інші небажані для дітей ресурси - зброя, наркотики, азартні ігри, платіжні системи і т.п. - доводиться в середньому 0,88-2,24% спрацьовувань «Батьківського контролю».

 

Контролировать нельзя запретить: защита детей в Сети
Відвідування сайтів при включеному «Батьківський контроль» по Україні. Усереднений показник за п'ять місяців за кількістю індивідуальних заходів

Варто відзначити, що настільки високий інтерес українських дітей до соціальних мереж один з найвищих у світі. Між тим, саме соціальні мережі, а не порно і еротика є найбільш популярними ресурсами для дітей в Мережі в усьому світі. Згідно глобальної статистики KSN, близько 2683 раз в день діти цікавляться порнографією і еротикою, а ось сторінки соціальних мереж маленькі користувачі відвідують 2462 раз в день. Підступність соціальних мереж полягає в тому, що вони містять у собі весь небезпечний контент, який є в Інтернеті, а, крім того, представляють для дитини додаткову небезпеку у вигляді шахрайства від особи «друзів», спілкування з незнайомцями і потенційних перетинів з злочинцями.

Всі «заборонені» ресурси в Інтернеті діти «вивчають» тоді, коли перебувають без нагляду. Як показує статистика KSN, пік перебування юних користувачів в Мережі припадає на проміжок між 15 і 18 годинами, коли заняття в школі вже закінчилися, а батьки ще не повернулися з роботи.

«Особисто контролювати дітей протягом усього дня, звичайно, неможливо, та цього і не потрібно. Набагато ефективніше з боку батьків буде пояснити дітям правила обережного поводження у Мережі. Ну а в якості додаткової страховки завжди можна використовувати функції батьківського контролю в захисному, - розповідає Сергій Новіков, керівник російського дослідницького центру «Лабораторії Касперського». - «Батьківський контроль» зручний, насамперед, тим, що дозволяє тактовно захистити дітей від небажаного контенту, не закриваючи в той же час Інтернет як такої. Зокрема, ця функція дає можливість обмежити доступ до певних сайтів і програм, встановити час, який дитина може проводити за комп'ютером протягом дня. Крім того, «Батьківський контроль» дозволяє відслідковувати активність маленьких користувачів в Мережі. Таким чином, дорослі завжди будуть знати, які сайти відвідувала дитина, з ким він спілкувався в Skype і Facebook, які дані відправляв, яку інформацію скачував. При використанні такого захисту є тільки один спосіб розстановки коми у фразі «Контролювати не можна заборонити».

Модуль «Батьківський контроль» з повним набором функцій для захисту дітей при роботі за комп'ютером і під час перебування в Інтернеті доступний в наступних продуктах «Лабораторії Касперського»: Kaspersky Internet Security, Kaspersky CRYSTAL, Kaspersky Security для Mac. Крім того, спеціально для мобільних платформ компанія випустила безкоштовні версії додатків «Батьківський контроль» (Safe Browser) для iOS і «Батьківський контроль» для Android. Їх можна завантажити в офіційних магазинах додатків для відповідних платформ.

|