Menu

Чи прослуховують спецслужби Skype?

Різні російські ЗМІ повідомляють, що популярний інтернет месенджер компанії Microsoft, він же сервіс IP-телефонії Skype, широко використовувався в якості безпечного засоби передачі конфіденційної інформації, виявився доступним для прослуховування державними службами безпеки.

 

Прослушивают ли спецслужбы Skype?

Ще в 2008 році боси Skype, тоді належав Ebay, заявляли CNET, що шифрування в поєднанні з тимчасової (p2p) архітектурою сервісу роблять перехоплення переговорів справою неможливим - крім як на комп'ютерах співрозмовників ключі шифрування ніде не зберігаються. А оскільки головний офіс знаходиться не в США, компанія не зобов'язана співпрацювати з американськими спецслужбами. Але - в 2011 році сервіс Skype став найбільш відомим багатомільярдним придбанням софтверного гіганта Microsoft.

 

Так як з цього часу Skype став належати американської компанії, то діяльність сервісу повинна відповідати американськими законами, зокрема, прийнятому в 1994 році Закону про прослуховування телефонних переговорів (CALEA), який американські правоохоронні органи використовують для отримання даних про терористів та інших підозрюваних. Проте, в інтерв'ю газеті Нью-Йорк Таймс представник Microsoft стверджував, що штаб-квартира Skype залишається в Люксембурзі, і що компанія таким чином не підпадає під дію законів США.

Незважаючи на це, експерти з безпеки не переконані у відсутності прослуховування, і багато хто з них, наприклад члени Electronic Frontier Foundation, підписали в січні відкритий лист, в якому Microsoft закликають детально описати політику Skype за даними питань.

Microsoft заперечує всі звинувачення і припущення, що компанія співпрацює з урядовими органами з метою законного перехоплення переговорів. Це заперечення і загальна мовчазність з питань конфіденційності є слабкою втіхою для клієнтів Skype, які не тільки хочуть здійснювати дешеві міжнародні дзвінки, але і зацікавлені в приватності. Бізнесмени часто обговорюють по Skype умови конфіденційних угод, журналісти використовують сервіс для спілкування з джерелами, які часто вимагають анонімності. Подобається нам це чи ні, але погані хлопці теж дуже часто вдаються до послуг Skype для координації своїх брудних справ.

Люди, яким потрібно спілкуватися онлайн конфіденційно, довго воліли Skype, але сьогодні у них є цілий ряд альтернатив.

Але найбільш гостро стоїть питання для активістів на Близькому Сході, зокрема, Арабською Весни. Вони теж використовували Skype для спілкування і координації своїх дій, і при цьому цілком могли знаходитися під контролем місцевої влади. Для цих активістів Skype захищений і Skype, що підлягає прослуховуванню - це різниця між життям і смертю, або, як мінімум, тривалим тюремним строком.

Люди, яким потрібно спілкуватися онлайн конфіденційно і не побоюючись прослуховування, довго воліли Skype, але в сьогоднішній неясною ситуації у них є цілий ряд альтернатив.

На щастя, існують альтернативні рішення, хоча, можливо, за них доведеться платити. Моксі Марлинспайк (Мохіе Marlinspike) відкрив компанію Whisper Systems, яка виробляє програми з відкритим вихідним кодом для безпечного зв'язку і зберігання даних. Silent Circle Філа Ціммермана пропонує двостороннє шифрування між користувачами на iOS і Android-пристроях. Jitsi-це ще один хороший варіант, який пропонує безпечний чат, відеоконференції і передачі даних і сумісний з низкою існуючих популярних додатків. The Open Secure Telephony Network розробила клієнт Ostel, який поки що перебуває в публічному бета-тесті, але вже пропонує двосторонні шифрування і аутентифікації при передачі голосу в мобільних і настільних платформах.

|