Menu

Представлений перший комп'ютер на вуглецевих нанотрубках

Вчені Стенфордського університету повідомляють про створення першого працездатного комп'ютера, побудованого на транзисторах з вуглецевих нанотрубок.

Нанотрубки, які являють собою циліндричні молекули вуглецю, теоретично дозволяють створювати вкрай невеликі за розміром, відрізняються низьким енергоспоживанням, але при цьому дуже швидкі комп'ютери. Між тим, комп'ютер, зібраний у Стенфордському університеті, побудований на транзисторах, чиї розміри здаються просто величезними за сучасними мірками. Вони виконані по техпроцесу в один мікрон, при тому, що в індустрії вже добре освоєні технормы в 22 нм і не за горами поява 14-нм процесорів Intel Broadwell. Більш того, стендфородский комп'ютер - у певному відношенні, дуже примітивна і повільна обчислювальна машина. Як зауважив один з аспірантів, які брали участь в її створенні, «в принципі, ми можемо запустити на ній навіть 64-бітну версію Windows, але це займе мільйони років».

Представлен первый компьютер на углеродных нанотрубках

І все ж комп'ютер, побудований на транзисторах з вуглецевих нанотрубок, є величезним досягненням. На його створення пішло багато часу і тільки в останні 18 місяців вченими з Стендфорда був досягнутий істотний прогрес: їм вдалося перейти від виготовлення окремих транзисторів інтегральної схемою з 142 транзисторних елементів. Тепер зібраний ними комп'ютер повністю відповідає критеріям машини Тюрінга, тобто - може впоратися з будь-якими обчисленнями при наявності достатньої кількості часу. Зараз комп'ютер на нанотрубках навіть здатний виконувати одночасні дії: його розробники стверджують, що запускали на ньому одразу дві програми - лічильну та сортувальну.

Нарешті, слід врахувати, що комп'ютер в Стендфордском університеті - це, по суті, тільки перші кроки в освоєнні нанотехнологій у сфері обчислювальної техніки, в той час як перспективи тут носять глобальний характер.

Як вважається, саме нанотехнологиии допоможуть вирватися за межі логіки закону Мура, який говорить, що число транзисторів на кристалі подвоюється кожні два роки. Відповідно до даної тенденції, після 2020 року чіпмейкери повинні запровадити 5-нм техпроцес виготовлення звичайних кремнієвих транзисторів і з цим буде досягнутий межа збільшення їх числа в процесорах. Таким чином, транзистори з вуглецевих нанотрубок, враховуючи їх теоретичні переваги , можуть стати хорошим рішенням проблеми і в компанії IBM, яка сама працює в цьому напрямку, вже високо оцінили вдалий досвід вчених Стендфордського університету щодо створення комп'ютера на нанотрубках. У свою чергу вчені відзначають, що їх розробка повністю сумісна з прийнятими в індустрії напівпровідників процесами і в подальшому можливе створення гібридних процесорів з вуглецевих нанотрубок і кремнієвих транзисторів.

|