Зростання поставок ПК в Україні в II кв. обумовлений суб'єктивними факторами
За даними IDC, в II кв. 2013 року в Україну було поставлено 577,5 тис. персональних комп'ютерів, що на 8,9% вище, ніж за аналогічний період минулого року. При цьому відвантаження настільних систем впали на 4,4% (до 154,3 тис. шт.), а мобільних - збільшилися на 14,6% (до 423,2 тис. шт.).
Якщо розглядати ринок ПК в цілому, то сьогодні ТОП-5 виробників (Lenovo, Asus, Acer, HP, Navigator) контролюють більш 73%, тоді як рік тому - 64,5%. У сегменті ноутбуків ринок консолідується вже навколо чотирьох вендорів (Lenovo, Asus, Acer, HP), на яких у сумі припадає майже 93% поставок (рік тому - 84%). Всі ці компанії входять в 10-ку провідних постачальників десктопів, що пояснюється, в тому числі, зростаючою часткою систем All-in-One - 4,9% (найвищий показник за останні два роки). Однак, необхідно зазначити, що більше половини поставок AIO припадають на корпоративних замовників, а серед роздрібних покупців вони так і не стали популярними. З іншого боку, в II кв. поточного року частка комп'ютерів А-бренд на ринку настільних систем дещо знизилася: 14% проти 15,7% у попередньому році.
Незважаючи на високий зростання поставок ноутбуків у другій чверті поточного року, аналітики не бачать підстав для перегляду свого прогнозу на весь 2013 р., згідно з яким ємність українського ринку ПК не перевищить показники минулого року. Більш того, дані останнього звіту IDC говорять про високу ймовірність перенасичення каналу у вересні-жовтні, в розпал сезону B2S, і наступної за цим стагнацією ринку. Причому, в бажанні максимально заповнити склади партнерів своєю продукцією в минулому кварталі відзначилися практично всі лідери, за винятком HP: продаж Acer зросли на 16%, Asus - на 39%, Lenovo - на 61%.
На думку аналітиків IDC, в поточних умовах високі показники зростання поставок ноутбуків в Україні служать попередженням для всіх учасників ринку про можливі проблеми в каналі протягом осінніх місяців.
Цікаво відзначити, що в Центральній та Східній Європі за підсумками II кв. позитивну динаміку ринку ПК поряд з Україною показали ще тільки дві країни - Казахстан (8,8%) і Угорщина (5,4%). Найбільший спад зафіксований у Латвії (-41,5%) і Росії (-37,3%), а комп'ютерний ринок всього регіону ЦСЄ скоротився на 26,5%.