Menu

Роль хмарних обчислень в охороні здоров'я

Хмарні обчислення можуть дійсно змінити життя на краще. Наприклад, в галузі охорони здоров'я хмарні технології дозволяють не просто трансформувати застосовувані методи, але і знайти нові моделі прийняття рішень, які раніше були неможливі.

Роль облачных вычислений в здравоохранении

Своїми міркуваннями на цей рахунок ділиться Вільям Мур, виконавчий віце-президент компанії CareCore National. За його словами, не так давно в охороні здоров'я вже була спроба трансформувати процеси за допомогою електронних медичних карт (ЕМК). Передбачалося, що практикуючі лікарі зможуть окупити інвестиції в сервери, додатки і техобслуговування за рахунок підвищення ефективності, проте реальність же виявилася зовсім не такий райдужної.

По суті, більшість практикуючих медичних закладів на Заході - це малі підприємства. Їм довелося неабияк постаратися, щоб придбати інфраструктуру ЕМК і все, що до неї додавався, а підвищення ефективності виявилося в кращому разі мізерним, оскільки кожне ранок медичному персоналу доводиться роздруковувати карти пацієнта, заповнювати їх звичайною кульковою ручкою, а потім передавати офіс-менеджер, щоб той ввів всю інформацію в систему ЕМК, звідки медичний працівник знову її роздрукує в наступний раз.

Оскільки інфраструктура ЕМК не досягла критичної маси, у розробників не було стимулів впроваджувати стандарти і універсальні протоколи. Відсутність же протоколів не дозволяло обмінюватися даними в придатною для використання формі. В результаті, навіть якщо окремі медичні установи, з якими має справу пацієнт, і працюють з ЕМК, це не дає гарантії того, що всі лікарі зможуть ознайомитися з картою пацієнта, так як немає ні технічної можливості, ні сенсу робити ЕМК доступними великій групі практикуючих лікарів.

Сьогодні все інакше: хмарні технології та нові засоби аналізу допомагають досягти успіху там, де провалилася концепція ЕМК. Новий підхід полягає в тому, щоб окремі організації: постачальники послуг, платники і навіть медичні установи, - об'єднувалися у федерації, де кожна організація надає ті або інші дані про пацієнтів. Тепер постачальникам послуг не доведеться синхронізувати ЕМК, що надходять з різних компаній, - потрібні дані будуть просто зберігатися за принципом хмари. І тоді будь-які працівники охорони здоров'я і платники, які входять в таку федерацію, зможуть у відповідних ситуаціях проглядати захищену інформацію про стан здоров'я пацієнтів.

Але це не єдина область, де Big Data, тобто породжені «хмарної революцією» великі дані, сприяють розвитку медичної науки. Безперервне зростання обсягів даних і поява більш потужних аналітичних інструментів дають можливість робити прогнози про ефективність різних методів лікування пацієнтів з певними характеристиками.

На думку Вільяма Мура, сьогодні людство стоїть на порозі справжнього прориву в доказательном клінічному обслуговуванні, оскільки результати аналізу великих даних стануть доступні прямо в кабінеті особистого лікаря. У поданні Мура це виглядає так: вирішуючи, який з двох-трьох методів лікування вибрати, доктор тепер має можливість переглянути історію ваших звернень до лікаря, медичні знімки, результати колишніх і поточних лабораторних обстежень, - і все це у супроводі рекомендацій, заснованих на об'єктивних даних. Причому все це відбувається з одним пацієнтом на прийомі у одного лікаря в один значимий для лікування момент.

Великі дані і нові інструменти, які необхідні для їх аналізу, змінюють правила гри в охороні здоров'я. Вони дозволяють знаходити інформацію про результати лікування в настільки великих сховищах даних про пацієнтів, що перш проаналізувати їх було неможливо - принаймні, в реальному часі. Що відкривається таким чином новий погляд на речі дає лікарям клінічне засіб доказової медицини, коли враховується повна інформація про здоров'я пацієнта за всі роки, зібрана з безлічі незалежних джерел. Це можуть бути і результати лабораторних досліджень, і запису терапевтів, і дані про стаціонарному лікуванні, і історія звернень за минулі роки. Коли такий інструмент в потрібний момент виявляється в розпорядженні лікаря - це і є зміна правил гри.

Наприклад, лікар-кардіолог до недавнього часу міг покладатися лише на власні знання і на результати досліджень, що проводилися за його предприсаниям. Сьогодні той самий фахівець може в реальному часі вивчати дані, отримані від тисяч кардіологів, які лікують пацієнтів зі схожими захворюваннями. Він може аналізувати терапевтичні методи з урахуванням їх ефективності для інших хворих, чий статок схоже на стан його власного пацієнта, який перебуває в цей момент в його кабінеті.

Прогнозні моделі застосовувалися в охороні здоров'я і раніше, але тоді вони будувалися лише на підставі даних, зібраних у попередні роки (наприклад, про те, що певні ліки ефективно 76 відсотків випадків). У результаті лише в рідкісних випадках такі інструменти прогнозування виявлялися більш ефективними, ніж інтуїція хорошого лікаря, до того ж вони за визначенням були звернені в минуле.

Сьогодні ж, володіючи великими даними в хмарних системах, терапевти можуть дати відповідь на найбільш серйозні питання. Наприклад: чи перевищила ефективність певного методу лікування з урахуванням стану пацієнта прогноз, що говорить про 76-процентному позитивному результаті? Чи призведе такий метод лікування до збільшення або зменшення койка-днів? Чи потрібно додаткове медикаментозне втручання?..

Завдяки хмарним сервісів, лікарі-кардіологи можуть прийти до висновку, що найбільш радикальний спосіб лікування - операція шунтування вартістю 50 тисяч доларів - дає кращий результат порівняно з призначенням лікарських препаратів або стентуванням. Можливо, менш кардинальний спосіб лікування і дозволить уникнути хірургічного втручання, але за термін життя пацієнта таке лікування обійдеться в десятки разів дорожче вартості операції, а якість життя хворого істотно знизиться.

Також дуже важливо те, що, коли вся інформація зібрана в хмарі, то лікар в сільській глухомані, що спостерігає всього сотню пацієнтів на рік, може ухвалювати рішення, засновані на медичних даних про здоров'я мільйонів людей.

|