Menu

Патентні суперечки по смартфонам - більше $20 млрд.

Твітнуть

Виробники смартфонів невтомно відстоюють всудах свої патентні права, намагаючись при цьому накласти заборону на продаж пристроїв конкурентів. Їх витрати на сьогоднішній день - більше $20 млрд.

В протягом трьох років корпорація Microsoft працювала над Windows 8, а вже через п'ять днів після появи нової ОС на ринку в Редмонді отримали перший позов про порушення патенту. Компанія Surfcast стверджує, що плитковий інтерфейс Microsoft порушує патент 90-х років. Багато процесів, які були розпочаті кілька років тому, ведуться по сьогоднішній день. Подібна тривалість обумовлена системою, адже багато патенти мають до смішного банальні формулювання. Так, у жовтні 2012 року Apple отримала патент на те, що iPhone і iPad розпізнають підключення навушників або гарнітури до гнізда аудіо гаджета, а через місяць розробник iOS досяг патенту на портативний пристрій прямокутної форми з дисплеєм і закругленими кутами. Однак і в арсеналі конкурентів є чимало таких же малосущественных патентів.

Мета патентних позовів - домогтися заборони на продаж пристроїв конкурентів, що дозволить підвищити власний оборот. В цьому відношенні агресивну позицію посіла компанія Apple. Але добитися тривалого заборони калифорнийцам ще не вдавалося. Замість цього на початку 2012 року їм довелося прибрати «старі» iPhone і iPad з полиць європейських магазинів, так як використовувані в них радіочіпи порушували патенти Intel.

Патентные споры по смартфонам — более $20 млрд.

Патентные споры по смартфонам — более $20 млрд.

Патентные споры по смартфонам — более $20 млрд.

Патентные споры по смартфонам — более $20 млрд.

Патентные споры по смартфонам — более $20 млрд.

Патентные споры по смартфонам — более $20 млрд.

Найбільші патентні процеси

Раніше великі виробники, такі як Samsung, HTC або Google, могли не побоюватися подібних заборон на продаж пристроїв. Однак останні апеляційні розгляди здатні змінити дану ситуацію: до моменту виходу цього номера CHIP американський суд повинен винести рішення щодо того, чи порушують пристрої Samsung серії Galaxy патенти Apple чи ні. За рішенням суду першої інстанції корейців зобов'язали виплатити штраф у розмірі мільярда доларів, а також було накладено заборону на продажу вищеназваних пристроїв. В інших великих спорах, навпаки, сторони приходять до компромісів, які обходяться їм дуже дорого. Так, в даний час Oracle і Google ведуть переговори у зв'язку з розміром ліцензійних відрахувань за порушувані в Android патенти на Java, а Apple і HTC в листопаді минулого року домовилися про те, що в майбутньому будуть спільно використовувати патенти.

Увага: «тролі» наступають

Заробити на патенти не проти і такі фірми, як Lodsys або Intellectual Ventures. Ці назви ні про що не говорять? Причина в тому, що дані компанії нічого не виробляють, і у них можна придбати жодну продукцію. Замість цього вони купують патенти дрібних фірм і заробляють на них - насамперед шляхом участі в судових процесах. І такий бізнес успішно розвивається: у 2011 році оборот так званих «патентних тролів» склав $29 млрд. У даний час позови «тролів» у США становлять понад 40% від усіх звернень по патентних питань, в той час як кількість позовів від компаній-виробників знижується.

У зв'язку з цим американським конгресом було призначено проведення дослідження з даного питання. «Тролі» процвітають в тому числі і завдяки існуванню приблизно 250 000 патентів з галузі мобільного зв'язку. Це дуже велика цифра, щоб виробники пристроїв могли враховувати їх всі при розробці нових продуктів. Часто в суді відповідачам простіше заплатити, ніж витримати весь процес. І це незважаючи на те, що в більшості випадків витрачені зусилля варті того: у 92% всіх процесів, ініційованих патентними «тролями», довести порушення патенту неможливо. Тому останнім часом все частіше лунають вимоги щодо реформування патентної системи. Існуючі пропозиції настільки радикальні, наскільки й невизначені в своїх прогнозах щодо успіху реалізації: одні пропонують скасування будь-яких патентів на програмне забезпечення, інші - скорочення строку дії патентного права, особливо нічого не виробляють власників патентів. Але до того моменту, як буде знайдено рішення і будуть прийняті відповідні поправки в законодавство, Microsoft, швидше за все, виплатить компанії Surfcast встановлену судом суму.

|