Menu

Комп'ютери проти консолей від Sony, Microsoft і Nintendo

Твітнуть

Уявіть, що одним чудовим вранці ви дізнаєтеся з новин в Інтернеті, що сьогодні в продаж надходить новітня комп'ютерна гра з сверхреалістічной графікою і адреналіновим геймплеєм. Тільки ось в найближчий магазин електроніки партію дисків з новинкою поки ще не завезли. На щастя, сучасні сервіси цифрової дистрибуції програмного забезпечення (простіше кажучи, онлайнові магазини) дозволяють придбати практично будь-яку гру для ПК, будь то гаряча новинка або безсмертний хіт минулих років, не виходячи з дому. Завантажити гру можна безпосередньо в день її виходу в продаж, тоді як локалізована версія на DVD може затриматися на кілька тижнів, а то і місяців.

За досить-таки невелику суму - адже переплачувати за фізичний носій не доводиться - ви отримуєте саму що ні на є справжню ліцензійну копію гри з усіма витікаючими з цього перевагами. Це і доступ до офіційних серверів, де завжди можна знайти рівних за силою суперників, і автоматичне завантаження оновлень, які не тільки корегують ігровий баланс, але і привносять нові одиночні місії і багатокористувацькі карти.

Крім вищезгаданих переваг в онлайнових магазинів ігор для ПК є й інші плюси. Так, сервіси цифрової дистрибуції надають можливість зберігати ігровий прогрес в «хмарі», брати участь у різних голосуваннях, створювати нових персонажів і внутрішньоігрові предмети, а потім ще й обмінюватися ними з іншими користувачами. Про маловідомі, але від цього не менш цікавих можливості онлайнових магазинів ігор для ПК ви дізнаєтеся з цієї статті.

Спадщина Counter-Strike

Компьютеры против консолей от Sony, Microsoft и Nintendo

З кожної гри в Steam надається детальна інформація: рейтинги критиків, вікові обмеження, наявність або відсутність підтримки геймпада і багатокористувацького режиму

Компьютеры против консолей от Sony, Microsoft и Nintendo

Крім офіційного веб-сайту існує ще і клієнтське додаток Steam, за допомогою якого виробляються завантаження та встановлення ігор на ПК

Веб-сервіс Steam (store.steampowered.com) від компанії Valve з'явився ще в далекому 2002 році. Втім, тоді він представляв собою зовсім не онлайновий магазин додатків, а інструмент для протидії шахрайству в комп'ютерних іграх - інакше кажучи, «античит». Нинішні функції Steam став виконувати лише в 2005 році, коли в його каталозі крім творінь Valve (Counter-Strike, Half-Life, Team Fortress і Day of Defeat) з'явилися ігри сторонніх розробників. Компанія Valve не помилилася з часом запуску сервісу цифрової дистрибуції ігор: гегемонія оптичних дисків як основного носія інформації була підірвана, а швидкість підключення до Інтернету швидко зростала, тоді як його вартість, навпаки, знижувалася.

Великі зміни

Переломним же етапом розвитку онлайнового магазину Steam став саме 2012 рік, коли компанія Valve реалізувала у ньому відразу кілька цікавих нововведень.

Компьютеры против консолей от Sony, Microsoft и Nintendo

В каталозі Steam можна знайти ігри не тільки для операційної системи Windows, але і для Mac OS X і Ubuntu Linux

Так, слідом за Windows і Mac OS X офіційну підтримку знайшла операційна система Ubuntu, заснована на ядрі Linux. По правді кажучи, асортимент ігор для Linux поки не настільки широкий, як для інших платформ, але в списку підтримуваних вже числяться багато беззаперечні хіти: Team Fortress 2, Serious Sam 3: BFE, Trine 2, Red Orchestra: Ostfront 41-45 та інші. До того ж ніщо не заважає перенести вже створені для Mac OS X проекти на Ubuntu Linux, адже обидві ОС використовують графічні бібліотеки Open GL замість DirectX.

Компьютеры против консолей от Sony, Microsoft и Nintendo

Графічний інтерфейс Steam Big Picture дозволяє грати та здійснювати покупки виключно за допомогою бездротового геймпада

Крім підтримки всіх актуальних на даний момент операційних систем для ПК компанія Valve реалізувала в Steam ще й новий графічний інтерфейс, адаптований для телевізорів. Дана новинка отримала назву Steam Big Picture і управляється за допомогою геймпада, без необхідності навіть зрідка вдаватися до допомоги миші і клавіатури.

Вражаючі показники зростання

За останніми даними, аудиторія Steam становить понад 54 млн осіб, а в списку ігор представлено близько 1800 проектів. Для порівняння, два роки тому ці показники становили 30 млн користувачів і 1200 ігор відповідно. Рекордним для веб-сервісу став листопад 2012 року, коли на серверах компанії Valve одночасно грали понад 6 млн користувачів.

Компьютеры против консолей от Sony, Microsoft и Nintendo

Крім ігор в Steam продається ще й супутнє програмне забезпечення: редактори двомірної і тривимірної графіки, інструменти для розробників та інше

Ось уже сьомий рік поспіль Steam демонструє стабільне зростання продажів. За різними підрахунками, сервіс сьогодні займає від 50 до 70% глобального ринку цифрової дистрибуції ігор. А нещодавно асортимент товарів Steam поповнився ще і супутнім ігрової індустрії програмним забезпеченням, серед якого присутні графічний бенчмарк 3DMark 11 і утиліта для малювання ArtRage Studio Pro.

Інтерфейс клієнта Steam локалізовано, а крім ПК даний веб-сервіс працює ще й на мобільних пристроях під управлінням Android і iOS. Правда, у випадку зі смартфонами і планшетами можна лише здійснювати покупки і спілкуватися на форумі, а запуск ігор поки можливий тільки в настільних системах.

Додаткові веб-сервіси

Не останню роль у популяризації онлайнового магазину Valve зіграли супутні веб-сервіси: «хмарне» сховище ігрового прогресу Steam Cloud і інструментарій для власноручного створення і подальшого продажу внутрішньоігрових предметів Steam Workshop.

Компьютеры против консолей от Sony, Microsoft и Nintendo

Дізнатися, чи підтримує гра онлайнове сховище Steam Cloud, можна за наявності поряд з її назвою значка у вигляді хмари

Перший сервіс допоміг раз і назавжди позбутися від рутини - необхідності вручну копіювати збереження між усіма комп'ютерами, наприклад настільним ПК і ноутбуком. Тепер все це робиться автоматично і не вимагає втручання користувача. До того ж, якщо операційна система дала збій і її довелося в терміновому порядку перевстановити, проходити гру з самого початку не доведеться - Steam Cloud відновить прогрес з резервної копії, що зберігається на сервері.

Компьютеры против консолей от Sony, Microsoft и Nintendo

Під час останніх новорічних свят найпопулярнішою грою в Steam була Dota 2, що підтримує інструментарій Steam Workshop

Інструментарій Steam Workshop (steamcommunity.com/workshop) вперше з'явився в многопользовательском шутер Team Fortress 2, але з часом став частиною багатьох популярних ігор. З його допомогою можна створювати ігрових персонажів і предмети з неповторним зовнішнім виглядом, щоб використовувати їх у грі самому або ж передати безоплатно або за невелику суму іншим членам спільноти Steam. У випадку з Team Fortress 2 такими предметами є головні убори, які анітрохи не впливають на характеристики персонажа, зате виділяють його з сірої маси інших гравців.

Потреба співучасті

Компьютеры против консолей от Sony, Microsoft и Nintendo

Користувачам Steam Greenlight пропонується ознайомитися з описом, знімками екрану і відео геймплея декількох ігор, а потім віддати голос за одну з них

Окремо хотілося б виділити супутній веб-сервіс під назвою Steam Greenlight (steamcommunity.com/greenlight), який дозволяє користувачам самим вирішувати, які ігри гідні поповнити каталог Steam, а які для цього ще «сируваті». Щоб пройти апробацію, грі необхідно набрати певну кількість голосів. Взяти участь у голосуванні Steam Greenlight можуть всі бажаючі, ніяких додаткових умов кшталт великого геймерського «стажу» або обов'язкових покупок в Steam не передбачено.

З моменту запуску Steam Greenlight «природний» відбір пройшло вже більше десяти проектів, в числі яких опинився і барвистий платформер Giana Sisters: Twisted Dreams - своєрідний «жіночний» аналог Super Mario Bros. Цікаво, що ця гра була створена на пожертви відвідувачів краудфандингового сайту Kickstarter.

Висока якість обслуговування

Головним козирем веб-сервісу Steam, як і інших великих онлайнових магазинів цифрової дистрибуції ігор, є найвища якість обслуговування клієнтів.

Так, для більшої зручності користувачам пропонуються всілякі способи оплати: від звичайних банківських карток, відкритих для платежів в Інтернеті, електронних гаманців, наприклад WebMoney. Як правило, платіж зараховується за лічені секунди, після чого вам на електронну пошту приходить повідомлення про успішно завершеною купівлі. Паралельно з цим у вашу бібліотеку Steam буде додана тільки що придбана гра - її залишається лише завантажити і встановити на ПК.

Останній довід королів

Компьютеры против консолей от Sony, Microsoft и Nintendo

На свята кількість акційних пропозицій в Steam просто-таки зашкалює: багато ігор можна придбати за половину або навіть чверть вартості

У випадку з сервісом цифрової дистрибуції ігор Steam останнім доводом також є війна, нехай і цінова. І тут продукт компанії Valve «всуху» обігрує як точки роздрібного продажу оптичних дисків, так і конкуруючі онлайнові магазини. Щотижня в Steam продається за кілька десятків ігор, хай і не першої свіжості, зі знижкою до 75%. Так і «гарячі» новинки без знижок коштують дешевше, ніж в мережах Xbox Live і PlayStation Network для ігрових консолей.

Купити гру в сервісі Steam можна як для себе, так і для друга в подарунок. В останньому випадку після оплати ви отримуєте не саму гру, а код активації, який можна відправити товаришеві по електронній пошті.

Четверта - не зайва

По всій видимості, компанія Valve готується до запуску власної ігрової консолі, яка повинна порушити «троєцарствіє» Sony PlayStation 3, Microsoft Xbox 360 і Nintendo Wii U.

Компьютеры против консолей от Sony, Microsoft и Nintendo

Рекламний ролик Steam Big Picture натякає, що вихід стаціонарної ігрову консоль Steam Box не за горами

Подейкують, що в продажу з'явиться відразу кілька модифікацій так званих Steam Box, які будуть представляти собою ПК стандартизованою конфігурації. Такий підхід дозволить розробникам відшліфувати до блиску ігри для комп'ютерів, як це робиться у випадку з ігровими консолями. Молодша версія Steam Box, націлена на любителів невимогливих до системних ресурсів казуальних і інді-ігор, буде працювати під управлінням Ubuntu Linux, щоб мінімізувати її собівартість. Старша версія отримає куди більш вражаючі апаратні характеристики і операційну систему Windows, яку імениті видавці ігор набагато частіше, ніж інші ОС, нагороджують своєю увагою.

Удари

Компанія Valve стала справжнім піонером цифрової дистрибуції ігор для ПК, але незабаром її приклад наслідували й інші великі видавці. Так, компанія Electronic Arts, добре знайома вітчизняним ігроманам за серіями FIFA і Need for Speed, запустила власний онлайновий магазин ігор під назвою Origin (store.origin.com).

Компьютеры против консолей от Sony, Microsoft и Nintendo

Крім Steam визнання любителів комп'ютерних ігор вже завоювали онлайнові магазини Origin і Battle.net від компаній EA і Blizzard відповідно

Тут вона ексклюзивно публікує власні старі і нові ігри, таким способом нав'язуючи конкурентну боротьбу Steam. Але, якщо врахувати, що в арсеналі EA крім вищезазначених серій є багатокористувацький шутер Battlefield 3, симулятор життя The Sims 3, футуристична трилогія Mass Effect і багато інших неймовірно популярні ігри, такий крок цілком виправданий. З якістю сервісу в Origin також все в порядку: у разі виникнення проблем з набутою грою вам не тільки запропонують замінити її на іншу, але і як компенсацію витраченого даремно часу подарують знижку на наступні покупки. Все це робиться для того, щоб клієнт залишився задоволений.

Невеликий асортимент ігор не завадив студії Blizzard створити власний онлайновий магазин - Battle.net. Чотири культові ігрові серії Warcraft, Diablo, StarCraft і World of Warcraft - принесли компанії світове визнання і надзвичайні доходи.

ДЖЕРЕЛО: Chip №3 2013

|