Menu

У більшості навігаторів є не відразу помітні обмеження

Твітнуть

Сьогодні навігатори застосовують повсюдно: за містом, щоб знайти потрібну дорогу до бази відпочинку або нового пляжу, в місті - щоб проїхати від дому до роботи з найменшою кількістю пробок. Але яким би незамінним це пристрій не здавалося одразу після покупки, на всіх так чи інакше доводиться стикатися з межами можливостей будь-якого, навіть самого іменитого програмного забезпечення: не виходить знайти маршрут до вказаної точки, то недостатньо пам'яті для прокладки довгого шляху, то немає карти потрібного регіону.

У большинства навигаторов есть не сразу заметные ограничения

«Яндекс.карти» мають хорошу деталізацію в малонаселених містах Росії, але здійснюють пошук і прокладку маршруту тільки онлайн

У большинства навигаторов есть не сразу заметные ограничения

Мобільні Google Maps слабо деталізовані за межами Москви і обмежені функції при роботі в офлайн-режимі

У результаті, як би виробник намагався зробити функції інтуїтивно зрозумілими, доводиться виходити в Інтернет і шукати рішення для своєї приватної завдання. І чим з більш закритою платформою ми стикаємося, тим складніше. Доступний вихід з такого глухого кута - використання некомерційного на базі відкритих карт в поєднанні з сервісами від різних розробників. CHIP розповість про переваги такого підходу на прикладі OsmAnd - вельми функціонального програми для карт OpenStreetMap для ОС Android.

У большинства навигаторов есть не сразу заметные ограничения

Програма «Навітел Навігатор» з завантажуваними картами високої деталізації максимально функціонально навіть в офлайн-режимі

При виборі навігаційної програми першорядну роль грають картографічне покриття і частота оновлення карт. Саме це часто підштовхує завзятих мандрівників до використання «відкритих» карт.

Чому OpenStreetMap?

Ринок навігаційного ПЗ не такий великий, і його можна умовно розділити на два сегменти - самі карти і оболонки для роботи з ними. У «апаратних» навігаторах ми зазвичай маємо справу зі зв'язкою «ПО + карти», але в загальному випадку це зовсім не означає того, що одне не може використовуватися без іншого - як, втім, і того, що виробник сам зробив ці карти, а не придбав у компанії, що займається картографією. Джерел карт існує не так багато, як хотілося б, і деталізація останніх залишає бажати кращого. Найбільш повне покриття, звичайно ж, у великих міст, особливо двох столиць - Москви чи Києва. Як тільки ми перетинаємо кордон області, ситуація кардинально змінюється. Проте карти поступово розвиваються, причому як у комерційних постачальників, так і у тих, хто надає безкоштовні дані («Яндекс», Google). Правда, процес випуску оновлень у багатьох виробників карт досить сильно затягнутий. У такій ситуації за параметрами ціни, покриття і частоти оновлень сьогодні виграють не комерційні, а відкриті розробки, у створенні яких беруть участь самі користувачі. Одним з кращих подібних проектів є OpenStreetMap (osm.org.ru).

Оптимальний варіант - OsmAnd

Проект OpenStreetMap «живе» в Інтернеті. Щоб використовувати його на навігаторі без постійного доступу в Мережу, необхідно додаток для мобільного пристрою і періодично оновлювана «вивантаження» карти цікавить району. Сьогодні є досить багато подібних рішень для більшості платформ. До цього списку варто додати і комерційні утиліти, адже дані OpenStreetMap можна отримати в форматі навігаційного ПЗ Garmin, «Навітел», «Сітігід», «ГІС Русса», PocketGIS, «Автоспутник» і Navikey (osm.org.ru/navigator).

У большинства навигаторов есть не сразу заметные ограничения

Мобільний додаток OsmAnd дозволяє заздалегідь завантажити з бази OpenStreetMap карти потрібних регіонів і працювати з ними офлайн. Є можливість офлайн-пошуку і прокладки маршруту, є велика база POI

Але якщо вибирати рішення, наприклад, для платформи Android, виходячи із співвідношення ціни і функцій, найзручніше виявляється OsmAnd - програма з відкритим вихідним кодом. В Google Play у додатку є дві версії - платна і безкоштовна. Відрізняються вони максимальною кількістю завантажених карт (у безкоштовної доступна тільки десять регіонів), а також низкою допоміжних функцій, таких як перемикання між денним і нічним режимом навігації для автомобіля. Ціна платній версії становить близько 70 гривень (одноразово).

Додаток можна встановити прямо з Google Play або завантажити APK-файл з сайту розробника (download.osmand.net/releases). Пакети карт завантажуються з самого додатка: в налаштуваннях для цього передбачений менеджер локальних даних. Бібліотека наявних карт зчитується при запуску програми, так що після установки регіонів рекомендується перезавантажити програму. Звичайно, в OsmAnd можна користуватися і онлайн-картами, але для цього потрібен постійний доступ до Інтернету.

|