Menu

Картографія для Android: подорожуємо по бездоріжжю

Картография для Android: путешествуем по бездорожью

В подорожах по безкрайніх полях, лісах і горах автонавігатори і популярні картографічні сервіси «Яндекс» і Google можуть виявитися малопридатні. Орієнтація на місцевості з допомогою паперових карт не так зручна в порівнянні з використанням пристроїв, оснащених чіпами GPS і ГЛОНАСС. Раніше для того, щоб поєднати потрібну інформативність і зручність, серйозні туристи брали з собою в якості навігатора ноутбук, на який заздалегідь встановлювалося спеціалізоване ПО. Але у цих пристроїв є серйозна проблема: тривалого існування в умовах постійної тряски в машині не витримує ніякої апарат.

Тепер для геокешинга, риболовлі та мандрівок невторованими шляхами цілком підійде планшет або навіть смартфон на платформі Android. Такий пристрій коштує трохи дешевше ноутбука, менше важить і, що найголовніше, не має механічних частин. Вбудована пам'ять у нього твердотільна, а значить, не тільки не боїться трясіння, але і споживає менше енергії. Однак досвідчений користувач знає, що мало купити такий пристрій - його необхідно оснастити необхідним ЗА і даними. Причому зробити це краще заздалегідь, щоб в самий відповідальний момент не вийшло так, що потрібного ділянки карти у вас немає, а завантажити його неможливо з причини відсутності зв'язку і доступу в Інтернет.

Умовно процес «заточування» пристрою під «бездорожную» навігацію можна розділити на два етапи:

  • вибір джерел, звідки можна заздалегідь завантажити карти цікавить району, щоб мати можливість орієнтуватися на місцевості без доступу до Інтернету, оскільки у випадку подорожі дійсно безлюдними місцями навіть стільниковий зв'язок буде відсутнім;
  • вибір програми для роботи з картами.

Порядок їх виконання не так важливий. Головне - знати, що кожна програма працює зі своїм набором сервісів, а для кожного з сервісів можна знайти тільки обмежений список підтримують їх утиліт. І тут мандрівникові доведеться шукати один-єдиний компроміс, щоб додаток підтримувало необхідні йому функції та сервіси, а джерела, у свою чергу, забезпечували належний рівень актуальності карт. Проте зробити вибір у зазначеній вище послідовності набагато простіше - почнемо з сервісів.

Але перш хотілося б відзначити, що, якою б картографічний ресурс ви не обрали, необхідно навчитися читати карти. А при використанні смартфона або планшета як єдиного навігатора краще завжди вміти поводитися з компасом, щоб в екстреному випадку завжди можна було дістатися додому.

Растрові карти проти векторних

Растрові карти, як правило, являють собою файл зображення місцевості й окремий файл прив'язки точок малюнка до географічних координат. При високій деталізації розміри таких файлів, на жаль, дуже великі. Однак ці карти пропонують більш докладний опис місцевості. Наприклад, на них позначаються висоти і низини, заболоченості і лісові масиви. При цьому вони можуть бути переглянуті в звичайному графічному редакторі, якщо навігаційна програма з якихось причин не працює. В якості прикладу можна навести відскановані атласи та карти Генштабу.

Векторні карти описують місцевість з допомогою ліній, прямокутників і інших об'єктів. Файли таких карток мають значно менший розмір, їх зручніше переглядати в різних масштабах. А головною їх перевагою є дуже точна прив'язка до координат, оскільки вона ведеться не по пікселях, а по числовим значенням векторного файлу.

Джерело карт

Хоча програмне забезпечення продовжує розвиватися, отримуючи нові функції і можливості, головна проблема картографії для подорожей не по асфальтових дорогах - відсутність нормальних карт. На жаль, для повного вирішення цієї проблеми недостатньо тих зусиль, які зараз для цього прикладаються. Звичайно, на багатьох атласах пишуть, що співробітники видавництва або провайдера особисто проїхали по всіх вказаних дорогах, але не вказують, як давно вони це зробили. Так і при наших масштабах території, закінчивши об'їжджати, наприклад, Ленінградську область чи Карелію, можна починати процес заново, адже скрізь, особливо в малонаселених районах, постійно щось змінюється: то міст змиє, то новий побудують.

Картография для Android: путешествуем по бездорожью
Фрагмент карти Генштабу наочно показує топографію і майже повна відсутність доріг в деяких областях РФ

«Засіки батьківщини». Досі найбільшою популярністю серед мандрівників користувалися карти Генштабу, які раніше можна було відкрито завантажити з Мережі. Після того як частина листів з Інтернету прибрали, архіви з картами передавалися з рук в руки, як сімейний скарб. Але яку б хорошу деталізацію вони пропонували, у них, на жаль, є свої обмеження, спільні не тільки для самих генштабівських листів, але і всіх старих, відсканованих в растрові формати атласів, збірників схем, путівників тощо

По-перше, всі ці відскановані карти розрізані на аркуші. Це означає, що працювати з ними буває некомфортно, навіть якщо програмне забезпечення вміє автоматично «перестрибувати» на наступний аркуш під час навігації.

По-друге, багато схеми істотно застаріли. Хоча аерофотозйомка на значній їх частині була виконана дуже точно, у багатьох районах відбулося дуже багато змін.

По-третє, доводиться стикатися з обмеженим простором для зберігання великих за обсягом растрових карт, а значить, немає можливості взяти в дорогу всю підбірку. А по номенклатурі аркушів не завжди можна відразу здогадатися, що саме копіювати з кількох листів і найчастіше вибирати те, що потрібно, доводиться вручну. При використанні ноутбука з Windows і об'ємним жорстким диском проблем з розміром файлів не виникає, а от в планшеті дискового простору не так багато. Тому набагато простіше завантажити потрібні фрагменти карти з Мережі, ніж вичленувати їх на ПК і перекинути на Android-пристрій.

В-четвертих, по цих картах неможлива нормальна навігація та прокладання маршруту, оскільки програма «не бачить» доріг на растровому зображенні.

Картография для Android: путешествуем по бездорожью
Інтернет-сервіс Topomapper.com пропонує завантажити карти Генштабу в «зшитому вигляді в різних масштабах

За мотивами Генштабу. Частково проблеми карт Генштабу були вирішені сервісом Topomapper (topomapper.com), автори якого зуміли зібрати окремі фрагменти старих карт в єдине ціле. Правда, на відміну від домашніх архівів багатьох користувачів, на цьому ресурсі відсутні карти в масштабі 50 000:1 (так звані «500-метрівки»), які часто потрібні для прокладання маршруту і планування стоянок на складних ділянках місцевості.

Додаток для Android, яке поширюється самим сервісом, у безкоштовній версії, на жаль, не дозволяє викачувати карти для роботи в офлайн-режимі, а адже це одна з головних вимог мандрівників: передбачається, що в глухому лісі немає Інтернету. За підключення цієї опції розробники вимагають близько 300 рублів (80 гривень). Втім, обмеження можна обійти, причому абсолютно легальним шляхом - використовуючи для викачування «проміжне» для настільного комп'ютера. Зробити це можна, наприклад, за допомогою програми «SAS.Планета» (є на CHIP DVD), до якої дозволяється підключити Topomapper в якості додаткового джерела даних про те, як це зробити, можна прочитати в FAQ розробника - http://b23.ru/kz80). Правда, безпосередньо завантажений кеш використовувати не можна - з нього вбудованими інструментами доведеться сформувати лист, який і відправиться на Android-планшет. Іншими словами, хоча цей шлях складний, він цілком реальний, якщо ви не хочете платити за розширену версію, а в поїздках вам дійсно необхідні карти Генштабу.

Картография для Android: путешествуем по бездорожью
На цій ділянці «Яндекс.Карт» відсутні позначення нового проспекту, побудованого і відкритого близько року тому

Google, «Яндекс» і інші. Мабуть, будь-який досвідчений користувач може назвати два-три безкоштовних сервісу з векторними картами і приблизно схожими функціями. На жаль, вони найчастіше не містять потрібного обсягу інформації про деталі місцевості, таких як лісові стежки. Зате з точки зору доріг загального користування вони набагато актуальніше будь-якого з варіантів Генштабу. Проблема цих сервісів полягає в тому, що, згідно з політикою розвитку, вносити зміни до них можуть тільки співробітники самого провайдера карти. Це означає, що нові дороги, мости та інші об'єкти можуть не з'являтися на схемі роками.

Картография для Android: путешествуем по бездорожью
Цей фрагмент карти сервісу «Народна карта» від «Яндекса» виглядає більш інформативним порівняно з офіційними

Звичайно, так чи інакше сервіси намагаються залучити користувачів до правки існуючої карти - наприклад, у рамках проекту «Народна карта» від «Яндекса». Але практика показує, що зміни користувача або не обліковуються на загальній карті сервісу, які потрапляють туди з великою затримкою. Навіть у випадку з великими містами може пройти рік, перш ніж з'явиться нова вулиця на схемі.

До речі, подібні карти необов'язково повинні ставитися тільки до суші. У Норвегії, наприклад, існують проект векторної морської карти узбережжя країни.

Картография для Android: путешествуем по бездорожью
Проект OpenStreetMap ще недостатньо охоплює територію Росії і України - багато улюблені місця подорожей поки що залишаються білими. Зате Європа покрита практично повністю

Карти користувачів. Мабуть, найбільш відомі серед карт, намальованих користувачами, згаданий вище проект «Народна карта» від «Яндекса» і OpenStreetMap. Для першого, на жаль, не існує мобільних інструментів, а от рішення для OpenStreetMap розвивається із завидною швидкістю. Звичайно, Росія і Україна поки не дуже добре покриті сервісом, але для подорожей по Європі цей безкоштовний ресурс виявився незамінний.

### Page Break ###

 

Програми для роботи з картами

В Google Play, магазині додатків для Android, можна знайти досить багато програм, які працюють з різними онлайновими картографічними системами і дозволяють завантажувати власні карти. Ми рекомендуємо вибирати потрібний софт, відштовхуючись від його функцій і підтримуваних картографічних інструментів.

Зазвичай при підготовці до подорожей поза асфальтових доріг з'являється необхідність вирішувати одну з двох завдань - завантажувати карти з онлайн-джерел або використовувати існуючі офлайнові карти. Якщо від растрових схем вирішено відмовитися на користь «офіційних» векторних, необхідно шукати додатки, які дозволяють кешувати переглянуте або зберегти виділену область до певної глибини масштабу. Як це зробити для «Яндекс.Карт», Google і OpenStreetMap ми докладно розповіли у статті «Візьми карти з собою» (CHIP №12 2011). У цьому матеріалі ми розглянемо варіанти, коли одна додаток повинен володіти можливостями OziExplorer, тобто вміти працювати з растровими картами, заздалегідь підготовленими або подгружаемыми по мірі необхідності з носія пам'яті, а також викачувати карти з онлайн-сервісів.

Картография для Android: путешествуем по бездорожью
Androzic дозволяє працювати з растровими картами, а за допомогою спеціального плагіна може надіслати SMS з координатами вашого місцезнаходження

Універсальний та зручний: Androzic. У цій програмі збережені всі часто використовувані можливості Ozi, в тому числі і формат карт. Однак присутні і деякі обмеження. До них, наприклад, можна віднести необхідність попередньо конвертувати карти в спеціальний формат, що не потрібно для Windows-версії утиліти. Серед нововведень можна не відзначити «телефонні» функції, реалізовані через спеціальний плагін і дозволяють за допомогою SMS обмінюватися координатами з іншими Android-навігаторами з встановленим Androzic. Раніше потрібно було закривати додаток, виписувати координату з повідомлення, а потім створювати в програмі точку. Зручно також, що в новій версії Androzic (на відміну від OziExplorer) з'явився російськомовний інтерфейс. Також вбудовані інструменти перегляду ряду онлайн-карт, серед яких є і OpenStreetMap. Список підтримуваних сервісів, на жаль, поки не включає в себе ні «Яндекс», Google, Microsoft. Функція завантаження потрібної області з онлайн-карти реалізована в програмі двома способами. Для використання обох необхідно завантажити додаткове безкоштовне ПО - OziMapper від того ж розробника. Програма дозволяє формувати з онлайн-джерела растрову карту у форматі OziExplorer, а також просто завантажувати потрібний фрагмент в кеш для подальшого відкриття карти без доступу до Інтернету.

Картография для Android: путешествуем по бездорожью
Додаток «Радянські військові карти» дозволяє працювати як з растровими, так і супутниковими картами Google Maps, але офлайн-режим доступний тільки в комерційній версії

Заправ в планшет «Радянські військові карти». Це не чергова відсилання до генштабовским картками, а назва програми, про яку ми вже згадували вище, розповідаючи про картографічному сервісі TopoMapper. Безкоштовна версія цієї утиліти дозволяє відображати не тільки листи Генштабу, розміщені в Інтернеті, але і вміст інших онлайн-ресурсів, у тому числі Google і OpenStreetMap. На жаль, скачування потрібної області карти для використання офлайн доступна тільки в платній версії. Зате навіть у некомерційну включені найпростіші навігаційні функції з GPS.

Картография для Android: путешествуем по бездорожью
OruxMaps зручна тим, що в якості джерел карт можна задати сервіси «Яндекс.карти» або Google Maps, а також використовувати супутникові знімки

Навігатор по супутниковим знімкам: OruxMaps. Цей безкоштовний навігаційний інструмент має дещо інший функціональністю, хоча ідеологія додатки приблизно та ж, що і у Androzic: є можливість використовувати прив'язані растрові карти в режимі офлайн або ж доступні онлайн-сервіси. Підтримуються різні сценарії використання GPS: запис треку, навігація по карті і т. п. Разом з тим у цієї програми більше список підтримуваних мережних ресурсів: присутні сервіси Google, OpenStreetMap, Microsoft, «Яндекс». Велика перевага утиліти в тому, що вона дає змогу переглядати не тільки самі карти, але і супутникові знімки з згаданих ресурсів. Для скачування карти можна використовувати вбудований інструмент MapCreator, який запускається прямо у вікні програми. Утиліта використовує формат карт, відмінний від OziExplorer, а отже, якщо у вас вже є растрові карти, доведеться перекодувати за допомогою спеціального конвертера. На жаль ні OruxMaps, ні Androzic нам не вдалося «подружитися» з сервісом Topomapper, надають генштабівські карти у онлайн-режимі.

|