Menu

Кому присвячений сьогоднішній "козацький" Google Doodle?

Сьогодні компанія Google присвятила свій сьогоднішній Google Doodle українському режисерові-аніматор Володимиру Дахно, який відомий в першу чергу, як автор серії мультфільмів “Як козаки...”

Кому посвящен сегодняшний "казачий" Google Doodle?
Один з найвідоміших режисерів української анімації, Володимир Авксентьевич Дахно народився 7 березня 1932 року в місті Запоріжжя. Після закінчення школи він спочатку вступив в медичний інститут, але майже відразу перевівся в Київський інженерно-будівельний інститут. За спогадами одногрупника Володимира Дахно, Юрія Хіміча, вони часто розважалися на парах, малюючи козаків у різних забавні ситуації, і непомітно підкладали їх у проектор, де лектор демонстрував світові архітектурні шедеври.

Після закінчення інституту в 1955 році Володимир Дахно починає працювати архітектором в Києві. Його незвичайні архітектурні проекти привернули увагу відомих мультиплікаторів Марка Драйцуна і Давида Черкаського, також випускників Київського інженерно-будівельного інституту. Вони запропонували Володимиру Авксентьевичу роботу в новому творче об'єднання мультиплікаційних фільмів на студії “Київнаукфільм” (нині “Укранімафільм”). І в 1960 році Дахно дебютує в якості мультиплікатора з фільмом “Пригода перцю”, а перша серія циклу мультфільмів “Як козаки...”, де Володимир Дахно виступає в ролі режисера і сценариста, виходить в 1967 році.

“Я не дуже довго мудрував з козаками, - згадував Дахна. - Узяв та й намалював трьох запорожців на кшталт трьох мушкетерів. Один вийшов кругленький, маленький, інший - худий і довготелесий, третій - палаючий здоров'ям молодець. Потім мені говорили, що я дуже точно передав у цих персонажів український характер”.

Першим мультфільмом з серії став “Як козаки куліш варили”, який вийшов в 1967 році. Головними героями стали три козака: здоровань, коротун і силач. Що цікаво, за сценарієм козаки носять імена Грай, Око і Тур, відповідно, але в самому серіалі їх імена не звучать.

Наступним в серії став мультфільм “Як козаки у футбол грали”, в якому команда українських козаків виграє кубок на турнірі. Він вийшов в 1970 році, за кілька років до завоювання Кубка кубків київським “Динамо”, певним чином передбачивши цей успіх. За спогадами Дахно, відомий динамівський воротар Віктор Банніков розповів йому, що перед кожною грою “синьо-білі” всією командою дивилися на удачу “Як козаки у футбол грали”.

Мультсеріал про симпатичних козаків відразу завоював любов глядача, а харизматичні герої стали справжніми народними улюбленцями. За сюжетом мультфільмів на частку героїв випадають різні пригоди, вони зустрічаються з людьми різних країн і епох, навіть з богами і інопланетянами. У мультфільмах відсутні діалоги або будь-який текст, за винятком вступного або заключного тексту “від автора, що робить їх зрозумілими для людей різного віку і національності. Сьогодні герої мультфільмів “Як козаки...” є одними з найпопулярніших персонажів в українській мультиплікації, своєрідним національним символом.

З 1967 по 1995 рік Володимир Дахно став режисером дев'яти мультфільмів про козаків: “Як козаки куліш варили”, “Як козаки у футбол грали”, “Як козаки наречених виручали”, “Як козаки сіль купували”, “Як козаки олімпійцями сталі”, “Як козаки мушкетерам допомагали”, “Як козаки на весіллі гуляли”, “Як козаки інопланетян зустрічали”, “Як козаки у футбол грали”. Працював Володимир Дахно не тільки над козаками. В цілому він створив понад 20 мультфільмів, серед яких найвідоміший - екранізація “Енеїди” Івана Котляревського.

Генеральний директор української державної кіностудії анімаційних фільмів “Укранімафільм” Едуард Станіславович Ахрамович зазначає: “У сучасній Україні відсутні, на жаль, реальні, близькі всім без винятку українцям національні герої, дуже необхідні для національного єднання і для виховання підростаючого покоління. На щастя, завдяки внеску Дахно, ніяких нових героїв шукати немає необхідності. Створені ним ще в далекому 1967 році персонажі мультфільму “Як козаки...” не втратили своєї актуальності і сьогодні, тому що поєднують в собі всі найкращі риси українського народу: сміливість і доброту, кмітливість і готовність допомогти ближньому, допитливість і широту душі”.

На жаль, останні півтора десятиліття життя Володимир Дахно жив у потребі на мізерну пенсію. Незважаючи на фінансові проблеми, Дахно до кінця днів продовжує віддаватися улюбленій справі: творити, передавати свої знання молодим мультиплікаторів і мріяти, що його ідеї втіляться в життя. Помер Володимир Дахно 29 липня 2006 року.

Сьогодні справа чудового аніматора продовжує жити. Студія “Укранімафільм”, в стінах якої Володимир Дахно створив своїх знаменитих героїв, відроджує творчість майстра анімації і готує до випуску продовження мультсеріалу “Як козаки...”. Планується, що улюблені герої Око, Тур і Грай знову постануть перед глядачами навесні 2014 року. Нові серії мультфільмів збережуть добрий і веселий стиль Дахно, будуть відповідати найвищим стандартам якості сучасної анімації. До складу другого сезону серіалу увійде і мультфільм за сценарієм самого Дахна.

Всі серії “Як козаки...” можна подивитися на офіційному YouTube-каналі “Укранімафільм”.

|