Menu

«Живий» носій інформації: Вченим вдалося записати дані на ДНК

Роботи по використанню молекул ДНК, які зберігають генетичну інформацію, для зберігання будь-яких інших даних ведуться вже досить давно. Днями група вчених Гарвардської медичної школи повідомила про досягнення колосальних успіхів у цій сфері: їм вдалося записати на ДНК цілу книгу, одного з своїх учасників, а потім і прочитати її.

 

«Живой» носитель информации: Ученым удалось записать данные на ДНК
ДНК - носій інформації (Джерело: Ubergizmo)

Книга - "Regenesis: How Synthetic Biology Will Reinvent Nature and Ourselves" - складається з понад 50 тисяч слів, включає 11 ілюстрацій і одну програму на мові Java. При цьому, записувана інформація кодировалась блоками по 96-біт або 159 нуклеотидів, а для її читання використовувався апарат Illumina HiSeq, який визначає послідовність розташування нуклеотидів. Всього "рукопис" (книга поки не видана на папері або в іншому вигляді) зайняла на молекулах ДНК близько 0,7 мегабайта, що, втім, зовсім небагато, оскільки потенційно метод, запропонований гарвардскими вченими, дозволяє записати до 5,5 петабіт на кубічний міліметр. Зрозуміло, що це набагато більше ємності будь-яких сьогоднішніх накопичувачів. При доступі до даних книга була знята всього з 10 помилками.

Між тим, місткість виявляється не єдиною перевагою запису інформації на ДНК: молекули дезоксирибонуклеїнової кислоти можуть зберігатися сотні мільйонів років в самих несприятливих умовах, а максимальний термін їх "життя" обчислюється кількома мільярдами років. Таким чином, вважають вчені, їх метод може бути застосований в архівах, де важлива тривалість і надійність зберігання інформації, а не швидкість її запису і читання - все ж за цими параметрами, а також, ймовірно, по собівартості, кодування даних на ДНК поки істотно поступається іншим способам їх депозирования.

|